4 tipy, jak změřit a vybrat velikost prstenu

Jak vybrat správnou velikost prstenu? Otázka, jíž si pokládají ženy, které si chtějí udělat radost novým šperkem i muži, kteří chtějí svou drahou polovičku požádat o ruku. Jak tedy prsten správně změřit? Existuje hned několik způsobů.

Jaké jsou velikosti prstenů?

Prsten se měří buď podle vnitřního průměru, nebo podle vnitřního obvodu známého také jako EU velikost prstenů. Co se týče velikosti vnitřního průměru dámských prstenů, pohybují se nejčastěji v rozmezí od 1,5 cm do 2,0 cm. Velikost poté jednoduše vyberete - velikost 5 se rovná 1,5 cm vnitřního průměru prstenu, velikost 6 se rovná 1,6 cm průměru a tak dále.  Dle vnitřního obvodu je obvyklá velikost u dámských prstenů mezi 48 mm až 63 mm. Velikosti 48 až 51 jsou určeny pro velmi tenké prsty, velikost 59 naopak pro silnější prsty. Mezi nejběžnější velikosti pak patří velikost 52 až 57.

1) Měření podle jiného prstenu

Pokud už máte prsten, který vám sedí, můžete samozřejmě nový prsten změřit podle něho. V tomto případě je ale vždy nutné měřit vnitřní rozměr, a to ať už v případě, že se rozhodnete pro přeměření obvodu nebo průměru prstenu. Pro změření velikosti vám stačí obyčejné pravítko, kterým jednoduše změříte vnitřní rozměr prstenu.

Meření prstenu_1

2) Měření u odborníka

Asi nejjednodušší variantou, jak prsten změřit, je měření u odborníka. Téměř ve všech klenotnictvích mají vzorové kroužky, s jejich pomocí snadno zjistíte, jakou velikost zvolit.

3) Měření pomocí krejčovského metru

Velikost prstenu můžete snadno změřit i pomocí krejčovského metru nebo provázku. Jak na to? Přiložte pásek k prstu a utáhněte ho do kroužku, následně přetáhněte metr přes klouby a vyzkoušejte, zda je velikost pohodlná. Naměřený rozměr v milimetrech si zapište a porovnejte s tabulkou.

Velikost 4 1,4 cm EU 47 – 48
Velikost 5 1,5 cm EU 49 – 50
Velikost 6 1,6 cm EU 51 – 53
Velikost 7 1,7 cm EU 54 – 56
Velikost 8 1,8 cm EU 57 – 58
Velikost 9 1,9 cm EU 59 – 61
Velikost 10 2,0 cm EU 62 – 64

4) Tajné měření prstenu

Pokud chcete prstenem někoho obdarovat nebo dokonce požádat o ruku, pravděpodobně nechcete, aby o tom věděl. Výše uvedené postupy proto můžete udělat i tajně. Můžete si tedy třeba nenápadně vypůjčit prsten, který obdarovaná nosí nebo jí pomocí krejčovského metru nebo provázku změřit prst, když bude tvrdě spát.

Na co si dát při měření pozor?

Myslete na to, že se velikost prstu mění podle teploty i denní doby. Správně vybraný prsten by neměl v zimě padat a naopak v létě, když jsou prsty opuchlé, škrtit. Nezapomeňte vzít v potaz také velikost kloubů, přes které musí prstýnek projít.

Nová kolekce prstenů Bangles

Už máte velikost prstenu změřenou? Pak je ten pravý čas vybrat si prsten, který vám přiroste k srdci. Objevte prsteny z nové kolekce, které jsou vyrobeny ze šperkovního stříbra a vyznačují se jedinečným designem. Některé z nich jsou dokonce pozlaceny 18k zlatem.

TIP: Prsten s motivem zajíčka

Udělejte (si) radost originálním hravým prstýnkem ve tvaru zajíčka. Prstýnek zdobený třpytivým zirkonem vám přijde zabalený v krásném dárkovém pytlíčku.

Prsten stříbrný se zajíčkem  Prsten pozlacený se zirkonem

TIP: Pozlacený prsten

Všechny ženy, jež mají srdce ze zlata, si zaslouží prsten Gold & zirkon, který je vyrobený ze šperkovního stříbra a pozlacený 18k zlatem. Jeho dominantou je pak průzračný zirkon.

       Kolekce prstenů bangles